Category: Të përgjithshme

Të dënuarit me burgim të përjetshëm në rastet e montuara në Maqedonin e Veriut ndjehen pa shpresë!(VIDEO)

Rasti “Alfa”, njëherit mund të hy edhe në histori si lënda më e gjatë që nuk ka pasur verdiktin final! Të dënuarit në rastet që tani më janë të njohur për opinionin si raste të montuara, pasi u plasuan në…

Serbia denoncohet publikisht në New York.Përdhunimet janë krime lufte!

Nëse Serbia nuk dëgjon atëherë të ndërhyjë komuniteti ndërkombëtar për ta ndëshkuar, kështu shprehet Mark Gjonaj… Komunitetet shqiptare, boshnjake e kroate u mblodhën në Manhattan, për të demonstruar përballë Konsullatës së Serbisë, për të kërkuar drejtësi për fushatën e përdhunimeve…

PESHA E DHEMBJES (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016)

PESHA E DHEMBJES (Bijve të mi, që humbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astriti më 2016) Atdheu dhe alfabeti Kurorë nderi vunë shkronjën A. Për hapat drejt agimeve të purpurta, A-ja brerore edhe në emrat Tuaj!…

Mediat amerikane shkruajn për Albin Kurtin…

“Kur avionët e NATO-s bombarduan forcat serbe 20 vjet më parë për t’i dëbuar ata nga Kosova, Albin Kurti u paketua në një autobus të kuq me të burgosur të tjerë politikë për t’u përdorur si një mburojë njerëzore. Ai…

Robët e Beogradit & Robovi Beograda

Amina Nuraj Uka, Novi Pazar/Drenas I lexoj disa tekste të këtyre robëve të Beogradit nga Sanxhaku ku kam lindur dhe Përzoten mendoj se të gjitha ato tekste i dikton Aleksandar Vučić. Shqiptarizimi i Sanxhakut, rajonit të Rashkës, Sanxhaku Boshnjak dhe…

Kurti kërkon hetime të reja për Lagjen e Trimave në Kumanovë, premton angazhim personal (Video)

Hetime të reja dhe publikim të gjitha dëshmive të mbajtura fshehur deri më tani. Ky është qëndrimi dhe zotimi i kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili në një intervistë për Televizionin Shenja, thotë se pas marrjes së mandatit…

Kongresisti më i madh prorus, mentor i Vjosa Osmanit,Gazeta amerikane alarmon për ndikimin rus në zgjedhjet në Kosovë

Gazeta hulumtuese amerikane “Open Source Investigations”, ka raportuar për raportet shumë të afërta të kandidates për kryeministre të LDK-së, Vjosa Osmanit, si dhe bashkëshortit të saj, Prindon Sadriut, me mikun e Putinit në SHBA, kongresistin Dana Rohrabacher. Kjo gazetë e…

AKADEMIKË TË UNIVERSITETEVE PRESTIGJIOZE BOTËRORE MBËSHTESIN LËVIZJEN VETËVENDOSJE!

Këta janë emrat e akademikëve, ndërsa tekstin mbështetës e gjeni më poshtë: – Slavoj Žižek, Ljubljanë/Slloveni, profesor në Birkbeck College/Londër – Gabriel Tupinambá, Rio de Janeiro/Brazil, filozof dhe psikoanalist – Natalia Romé, Buenos Aires/Argjentinë, profesor në Universidad de Buenos Aires…

Kemi investuar shumë, një luftë e re Kosovë – Serbi do të ishte fatkeqësi e madhe për SHBA-në,ndër të tjera nga Seanca në Kongresin Amerikan

Komiteti për Shërbime Ushtarake në Senatin Amerikan ka mbajtur një seancë në të cilën është diskutuar për një sërë çështjes që ndërlidhen me sigurinë në rajonin e Evropës Juglindore, interesin e Shteteve të Bashkuara dhe rreth forcimit të ndikimit ruso-kinez,…

“Ushtria e SHBA në bazën e Kuçovës”, gjenerali amerikan: Do të sjellim aftësi që nuk i ka asnjë bazë në rajon

Gjenerali amerikan, Stephen M. Twitty, ka zbuluar arsyet pse NATO vendosi të ngrejë një bazë të saj në Shqipëri dhe pikërisht në Kuçovë. Në një intervistë për “News24”, për gazetarin Thimi Samarxhiu, gjenerali i njohur është shprehur se Kuçova është…

Page 1 of 234