Category: Të përgjithshme

Ndërron jetë boksieri bullgar, në përballjen me shqiptarin Ardit Murja!

Boris Stanchov ka ndërruar jetë gjatë një meçit derisa ishte lejuar që të luftonte nën licencën e kushëririt të tij, Isus Velichkov. Raportimet e fundit bëjnë të ditur se boksieri kolapsoi në raundit e pestë në përballjen me boksierin shqiptar…

Tabela në gjuhen serbe “Republika e Serbisë” brenda territorit të Kosovës, reagon Akademik Jusuf Buxhovi

Historiani i njohur, Jusuf Buxhovi ka reaguar rreth vendosjes të një tabele me mbishkrimin “Republika e Serbisë- Kosova dhe Metohija” e vendosur brenda territorit të Kosovës. “Realiteti i ynë sot: Agresioni i Serbisë në Kosovë si dhe krekosja e politikanëve…

MALI I ZI I RRËNON STANET E KOSOVARËVE

Trashëguan këto stane nga stërgjyshërit e tyre.Vitet e fundit edhe i rinovuan në mënyrë që t`i vizitojnë kohë pas kohe.Mirëpo stanet e kosovarëve që gjenden në bjeshkën e Ishtedimit në Mal të Zi rrezikojnë të rrënohen. Pronarët e tyre janë…

Shkrimtari yne Ismail Kadare fiton çmimin e madh në mesin e 350 shkrimtarëve nga e gjithë bota

Shkrimtari Ismail Kadare është përzgjedhur fitues i Çmimit Pak Kyongni 2019. Në njoftimin e bërë nga Kim Uchang, kryetar i komisionit përzgjedhës, thuhet se “…punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre…

Arba Kokalari zgjidhet zëvendës presidente e Parlamentit Evropian për Partitë Popullore,Eurodeputetja e parë shqiptare…

Arba Kokalari, zyrtarja e lartë me origjinë shqiptare është zgjedhur si Zëvendës Presidente e Parlamentit Evropian për Partitë Popullore. Ajo e ka bërë të ditur lajmin edhe përmes rrjeteve të saj sociale, ku deklaron se do të jetë një prej…

Ndryshim kursi! NATO dislokohet në Kuçovë…’Syri’ vëzhgues i Pentagonit në male,shkruan The Economist!

Dikur pjesë e Traktatit të Varshavës, Shqipëria së shpejti do të presë një bazë ajrore të NATO-s. Vetëm pëllumbat i përdorin tani për tani avionët F 21 të bazës së vjetër ushtarake në Kuçovë. Xhaçka jep lajmin e mirë: Akademia…

Pse Ballkani nuk bëhet Skandinavi? Nga Blerim Reka!

Sepse, paraja është më e fuqishme se ligji dhe keshi më i fortë se gjyqi. Dhjetë shekujt Bizantin, pesë shekujt otomanë dhe gjysëm shekulli komunist na e lanë: miton, rryshfetin dhe korrupcionin. Vendosën sundimin e bazuar në: përçarje, intriga dhe…

Koloneli që planifikoi bombardimin e Serbisë, në vitin 1999 mund të bëhet këshilltar i Trumpit për Sigurinë Kombëtare

Presidenti amerikan Donald Trump është në kërkim të një këshilltari të ri, të Sigurisë Kombëtare të katërtin në mandatin e tij, pasi shkarkoi John Bolton të martën. Edhe pse zavendësi i Boltonit, Charles Cuperman, është bërë ushtrues i detyrës së…

Shqiptarët 300 vjet në Ukrainë, sa pak dihet për ta!

Shqiptarët e Ukrainës flasin në masën 70% shqip dhe pjesën tjetër e plotësojnë me fjalët ruse”. Në dokumentar nënvizohet domosdoshmëria e ndërhyrjes së qeverisë shqiptare në mënyrë që identiteti i shqiptarëve të Ukrainës të mos shuhet… Flasin toskërishten e vjetër,…

1997 në vijën e frontit në Kosovë, 2019 me kombëtaren e Kosovës!

Gazetari i ITV Sport, Gabriel Clarke ka postuar një foto të kameramanit Chris James në periudha të ndryshme, duke treguar njëherësh ndryshimin e madh që ka pësuar Kosova. Ai ka publikuar në Tëitter një foto të Jamesit duke marrë imazhe…

Page 2 of 233