Category: Të përgjithshme

“Gjirokastra e Kukësi po boshatisen”, INSTAT jep alarmin!(VIDEO)

Në zhvendosje të përhershme drejt qyteteve të mëdha ose jashtë vendit. Lëvizjet e shqiptarëve vijojnë me ritme të vrullshme prej rreth 3 dekadash tashmë. Të dhënat e fundit të institutit të statistikave tregojnë se qytetet e vogla po boshatisen, teksa…

Agjensia Amerikane AP: Konflikt direkt me NATO-n nëse Serbia sulmon Kosovën!

“Shfaqja e forcës dhe aleancës me Rusinë për shkak të Kosovës” Agjencia amerikane AP raportoi të premten se Serbia po mbante një paradë ushtarake që shënonte Ditën e Fitores kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore. AP shkruan se…

“Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni!”/Letra historike e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924)

Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një letër të veçantë të çamëve myslimanë drejtuar asokohe Komisionit Miks të Lidhjes së Kombëve, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat…

Ambasadori SHBA-ve në Beograd vazhdon luftë me kriminelët serbë

Ambasadori amerikan në Serbi, Kyle Scott ka reaguar në Twitter ndaj Serbisë pasi një gjeneral serb që ka vrarë civil dhe fëmijë të udhëheqë turmën në Nish në “Ditën e Fitores mbi Fashizmin” siç e quajnë serbët 9 majin. “Është…

Kandidati për deputet në Bruksel e fillon fushatën me flamur kuq e zi te busti i Skënderbeut

Në Maqedoni kanë përfunduar zgjedhjet, kurse shqiptari me prejardhje nga Kumanova, Burim Demiri sapo ka filluar fushatën zgjedhore në Belgjikë. Ai është shpresë e re e shqiptarëve të Brukselit në zgjedhjet e që do të mbahen në fund të muajit…

Pas paradës në Nish NATO fillon operacionin ‘Përgjigja e rrufeshme’ në Kroaci, merr pjesë edhe Ushtria e Kosovës

Në Kroaci gjatë majit e qershorit është paraparë të mbahen tri trajnime ndërkomnëtare ushtarake, në të cilat do të marrin pjesë edhe pjesëtarët e Ushtrisë së Kosovës, ndërsa e para ka filluar sot, me rastin e 10-vjetorit të anëtarësimit të…

Të burgosurit në Koridhalos të Greqisë bëjn thirrje për ndihmë: Po i vrasin shqiptarët një nga një!

I etiketuar si “Bosi i Mafias së burgut” të Koridhalos në Greqi, Klodian Lekocaj, është shfaqur në mediat shqiptare.“Jam Klodi, kërkoj ndihmë nga ju si përfaqësues i fjalës së lirë dhe të drejtave tona si njerëz” e nis intervistën Lekocaj…

DY DITË PAS 9 MAJIT/NGA – SHPETIM POLLOZHANI

Në Sarajevë në Monumentin e Kujtesës u kujtuan 1500 fëmijët joserbë të vrarë gjate rrethimit Çetniko-Serb të qytetit, 1992-1995 Në Shkup,Tiranë dhe Prishtinë intelektualët e mëdhej mbaninTryeza dhe Akademi për nder të ditës së Europës, në të njëtën kohë në…

Ambasadori Amerikan ne Beograd: Turp, një kriminel drejtoi paradën në Ditën e Evropës!

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott e ka cilësuar turp për Serbinë pasi gjenerali serb i dënuar për krime lufte, Vlladimir Llazareviq, në Ditën e Evropës në Nish e udhëhoqi paradën ushtarake.  “Është turp që një kriminel lufte i dënuar,…

Ne Serrbi nis fushata e eger kunder bukpjeksit shqiptar,si fushata gjat luftes se dyte botrore kunder hebrenjeve

Një fushat e të djathtës ekstreme serbe kundër bukëpjekësve shqiptarë po merr përmasa fashiste. Në Kosovë e Shqipëri lëre që po heshtin pushtetarët, por edhe opinioni publik. Nga Enver ROBELLI Mon Gjuraj, bukëpjekës në një lagje të Beogradit, është vënë…

Page 3 of 221