Category: Të përgjithshme

Përmes Selanikut për në Turqi u shpërngulën 302. 907 shqiptar/Nga burime të ministris së jashtme të kralevinës serbe…

Burimi serb: “Përmes Selanikut për në Turqi u shpërngulën 302. 907 shqiptar, pa përfshirë fëmijët nën 6 vjeç. – 395 anije evropiane morën pjesë në deportimin e shqiptarëve” këtij burimi serb (shiqo më poshtë burimin), përmes Selanikut për në Turqi…

Vendoset flamuri kuq e zi nga shqiptaret,në qytetin antik të Shasit, në Ulqin.

Banorët e Ulqinit, vitine kaluar dhe po këtë vit protestuan me forcë kundër ardhjes së Mitropoliti Amfilohije, duke e konsideruar atë një provokim… Me nismën e Elida Jorgoni, presidente e Shoqatës Kombëtare “ “Foleja Kombëtare Shqiptare”, një grup i shqiptarëve…

Ja gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit,kështu shprehet drejtori i American Jewish Committee, David Harris:

David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis Shqipërisë dhe Izraelit, përmes një mesazhi në Twitter.  David Harris, Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Hebreo-Amerikan (American Jewish Committee) ka renditur gjërat e përbashkëta midis…

233 emrat e kriminelëve serbë që kryen masakrat në Kosovë

Në tetor 1999 në fshatin Sankoc të Drenicës, gjatë pastrimit të terrenit nga njësiti i TMK-së, të Batalionit I-rë “Ymer Alushani“ të Brigadës 121 “Kumanova”, në njërën nga ish-bazat e shtabit komandues të bandave kriminale serbe, është gjetur një listë…

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitaroviq,porosit serbët: Shkunduni nga mitet

Kolinda Grabar Kitaroviq ju drejtohet elitës serbe të Serbis,zotërinj, shkunduni nga mitet, gënjeshtrat dhe mashtrimet; kthehuni kah e ardhmja evropiane… Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq, ka kritikuar sot në Knin politikanët serbë dhe i ka porositur ata që “të…

Gjyshja e Ministrit të jashtëm të Kostarikës është nga Prishtina!

Ne do të organizojmë një vizitë të bukur për shkelqësinë tuaj në Kosovë dhe mezi pres të takohemi përsëri në Kostarika. Faleminderit Zoti ministër për njohjen e Kosovës… Ministri i Punëve të Jashtme i Kostarikës, S. E. Manuel Ventura Robles,…

BASHKËPUNIMI NDËRBALLKANIK NË RRUGËN DREJT BE-SË/PROCESI I BERLINIT .

Në Procesin e Berlinit marrin pjesë gjashtë partnerë nga Ballkani Perëndimor, që janë tashmë kandidatë (Mali i Zi, Serbia, Maqedonia e Veriut, Shqipëria) si dhe kandidatë potencialë (Bosnje-Hercegovina, Kosova) për anëtarësim në BE… – Procesi i Berlinit është një iniciativë…

KALAJA E ALI PASH TEPELENES SI KAMP PERQENDRIMI NGA REGJIMI KOMUNIST-JA TORTURAT QNJERZORE

Uji kullonte vazhdimisht nga tavanet e nga çatia, lagështia ishte e madhe dhe sëmundjesjellëse, ndërsa nga dritaret drita nuk futej fare. Kampi tela me gjemba i vitit 1950 Studiuesi Kastriot Dervishi, përmes një statusi në FB, ka postuar historinë se…

Në televizionin serb,Harta e Kosovës hallakat Serbinë!(FOTO)

  Federata Ndërkombëtare e Basketbollit e ka pranuar Kosovën në vitin 2015, prandaj nuk është çudi që krahina jugore nuk përfshihet në hartën e Serbisë… Primitivizmi serb nuk ka kufij. Mendësia e ultë e tyre nuk ka as shërim dhe…

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitarovic, kujton 30 vjetorin e fjalimit të Sllobodan Millosheviqit në Kosovë, Projekti i ‘Serbisë së Madhe’ ka dështuar!

Më 28 qershor 1989,saktësisht tridhjetë vjet më parë Sllobodan Millosheviç njoftoi në Kosovë një betejë të re, duke theksuar se edhe lufta nuk ishte të përjashtuar… Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, ka kujtuar datën e djeshme, 28 qershorin, ku ka…

Page 4 of 233