Category: Të përgjithshme

Gjyshja e Ministrit të jashtëm të Kostarikës është nga Prishtina!

Ne do të organizojmë një vizitë të bukur për shkelqësinë tuaj në Kosovë dhe mezi pres të takohemi përsëri në Kostarika. Faleminderit Zoti ministër për njohjen e Kosovës… Ministri i Punëve të Jashtme i Kostarikës, S. E. Manuel Ventura Robles,…

BASHKËPUNIMI NDËRBALLKANIK NË RRUGËN DREJT BE-SË/PROCESI I BERLINIT .

Në Procesin e Berlinit marrin pjesë gjashtë partnerë nga Ballkani Perëndimor, që janë tashmë kandidatë (Mali i Zi, Serbia, Maqedonia e Veriut, Shqipëria) si dhe kandidatë potencialë (Bosnje-Hercegovina, Kosova) për anëtarësim në BE… – Procesi i Berlinit është një iniciativë…

KALAJA E ALI PASH TEPELENES SI KAMP PERQENDRIMI NGA REGJIMI KOMUNIST-JA TORTURAT QNJERZORE

Uji kullonte vazhdimisht nga tavanet e nga çatia, lagështia ishte e madhe dhe sëmundjesjellëse, ndërsa nga dritaret drita nuk futej fare. Kampi tela me gjemba i vitit 1950 Studiuesi Kastriot Dervishi, përmes një statusi në FB, ka postuar historinë se…

Në televizionin serb,Harta e Kosovës hallakat Serbinë!(FOTO)

  Federata Ndërkombëtare e Basketbollit e ka pranuar Kosovën në vitin 2015, prandaj nuk është çudi që krahina jugore nuk përfshihet në hartën e Serbisë… Primitivizmi serb nuk ka kufij. Mendësia e ultë e tyre nuk ka as shërim dhe…

Presidentja kroate Kolinda Grabar Kitarovic, kujton 30 vjetorin e fjalimit të Sllobodan Millosheviqit në Kosovë, Projekti i ‘Serbisë së Madhe’ ka dështuar!

Më 28 qershor 1989,saktësisht tridhjetë vjet më parë Sllobodan Millosheviç njoftoi në Kosovë një betejë të re, duke theksuar se edhe lufta nuk ishte të përjashtuar… Presidentja kroate, Kolinda Grabar Kitaroviç, ka kujtuar datën e djeshme, 28 qershorin, ku ka…

Stadiumin “Fadil Vokrri” në ballinën e UEFA-së

Shtëpia e futbollit evropian e ka vendosur stadiumin “Fadil Vokrri” në ballinën e uebsajtit të saj, duke i paralajmëruar ndeshjet e fazës parakualifikuese të Champions Leagues. Stadiumi “Fadil Vokrri” në Prishtinë ka përfunduar në ballinën e uebsajtit zyrtar të UEFA-s….

Gruaja ime vjen nga Beogradi, fëmijët e mi flasin gjuhën serbe,shprehet Metthew Palmer!

Matthew Palmer ka bërë të ditura lidhjet e tij me Serbinë.Serbinë e njoh mirë dhe jam i lidhur me të. Shumë do të dëshiroja ta shoh në rrugë të qartë drejt të ardhmes evropiane Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit,…

PO NDODH BATIC SHERRESH DIPLOMATIKO-HISTORIKE NE BALLKAN

Është vështirë të konceptojë njeriu se shtetet ballkanike, megjithë këto probleme e tensione të pazgjidhura, të trashëguara nga historia apo të shtuara nga aktualiteti, do të jenë në gjendje që të formojnë një integrim rajonal… Nga Shaban Murati            Problemet e…

Politika i ka hyrë rrugës pa krye,Kongresmeni amerikan flet për krizën në Shqipëri.

Senatori i SHBA-ve Eliot Engel, Kryetar i Komisionit të Jashtëm të Dhomës së Përfaqësuesve, iu bën thirrje të gjitha palëve “të qëndrojnë larg konfrontimit, të tregojnë përmbajtje maksimale dhe të ndalojnë të gjitha aktet e dhunës.” Në një deklaratë, zoti…

Arsim Gerxhaliu:Çka pret faktori ndërkombëtar kur të lexojnë CV-në e Thaçit, Ramushit dhe Pacollit?

Unë nuk e kam problem vetëm refuzimin nga kjo politikë e pakoordinuar dhe e përçarë, sepse këta i bashkon vetëm interesi dhe jo atdhedashuria… Njohësi i ekonomisë, ish-kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu pohon se, Kosova në aspektin…

Page 5 of 234