Category: Të përgjithshme

KFOR-i thotë se njësitë speciale të Kosovës s’kanë nevojë për lejen tonë që të hyjnë në veri

Zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso, ka vazhduar të komentojë aksionin e policisë speciale në veri të vendit ku u arrestuan dhjetëra zyrtarë policorë e doganorë, si dhe disa qytetarë që penguan aksionin policor. Në një intervistë për emisionin “Slobodno srpski”…

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do t’i jap medalje nderi ushtarit amerikan që shërbeu në Kosovë

Të martën me 25 qershor, presidenti i ShBA-së, Donald Trump do t’i jap Medaljen e Nderit për trimëri, David G.Bellavia. Bellavia shërbente si rreshter i shtabit në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, shkruan Shtëpia e Bardhë, transmeton Indeksonline. Në vitin…

John Erath: SHBA’ja pritet të luajnë një rol më të madh në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë…

SHBA’ja pritet të luajnë një rol më të madh në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre, thotë Zv/drejtori për Çështjet Evropiane dhe Rusinë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, John Erath, i cili kishte vizituar Kosovën…

List e gjat e komandantve dhe ushtarve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të vrarë pas lufte në Maqedoninë e Veriut (Foto)

Luftëtarët vdesin në luftë, por në Maqedoni ndodh ndryshe. Një pjesë e tyre janë vrarë pas mbarimit të saj. Rasti më i fundit ndodhi pasditen e djeshme në Kumanovë, ku pas një përplasje me armë mbeti i vdekur Xhemail Rexhepi,…

Kosova lindore të dhunuar nga Serbia dhe të injoruar nga Kosova e Shqipëria!

  Deputetja e VV Arbërie Nagavci, sot, me dy shqiptare të Luginës së Preshevës… Nga: Arbërie Nagavci Shqitarët këtu në Bujanoc, në Preshevë e Medvegjë, gjenden në kushte të jashtëzakonshme. Janë komuniteti që përballen çdo ditë me shkeljen e të…

Një shqiptare pjesë e Institutit të Ushtrisë Amerikane

Shqiptarët nëpër botë tashmë e kanë dëshmuar veten nëpër fusha të ndryshme. Në mesin e tyre ka edhe plot gra shqiptare, që me talentin dhe punën e tyre po thyejnë tabu nëpër botë. Një ndër to është edhe shqiptarja Lubjana…

Amerika ua mbledh betë kriminelëve të veriut: I kemi 600 ushtarë atje

Sekretari Amerikan Ushtarak, Mark Esper, i cili erdhi në Kosovë ditëve të fundit, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett në një takim të mbyllur për publikun para se të bënte një ndalesë në kampin e NATO-s në…

Amerika vazhdon misionin në Kosovë për të 20’tin vit: Një mysafir i veçantë viziton vendin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) po vazhdojnë misionin paqeruajtës në Kosovë për vitin e 20’të radhazi, e më këtë rast ushtarët që shërbejnë në vend, i ka vizituar sekretari i Ushtrisë Amerikane, Mark Esper, transmeton Gazeta Metro. Zyrtari i…

FORCAR TONA TË ARMATOSURA FUTEN NË HUNGARI PËR MISIONIN E PËRBASHKËT ME SHTETET E NATO-S

Forca e Sigurisë së Kosovës është pjesë e ushtrimit fushor të organizuar nga Ushtria Amerikane për Evropë (USAREUR). Nga muaji i kaluar, USAREUR po realizon ushtrimin e përbashkët me shtetet e NATO-s dhe me shtetet partnere, të quajtur „Immediate Response…

DUSH I FTOHTË NGA BRUKSELI PËR BEOGRADIN ,PËR SHKAK TË KOSOVËS

Siç njoftohet nga shtypi serb ka mundësi se Beogradi do të hap një kapitull të negociatave me BE-në gjatë kryesimit të Rumanisë ,por se ka gjithashtu një mundësi që Beogradi nuk do të hapë asnjë kapitull të vetëm në javët…

Page 7 of 232