Category: Turizem

FLUKS TURISTËSH GJERMANË DHE POLAKË NË SHTIGJET E MALIT TË TOMORIT EDHE NË SHTATOR

Ditët me diell gjatë muajit shtator po shfrytëzohen nga turistët gjermanë dhe polakë të cilët po vizitojnë Parkun Kombëtar të Tomorit dhe malin e Dajtit. Në këtë fillim vjeshte plot diell turistët të shumtë gjermanë dhe polakë shijuan një itinerar…

SHQIPËRIA ME BREGDETIN E SAJ TË MAHNITSHËM DHE NJË KULTURË SA TË BUKUR, PO AQ EDHE TË PASUR

 Ndërkohë që Ballkani është bërë tashmë një destinacion turistik i njohur, që rivalizon destinacionet tradicionale turistike evropiane, kishte ardhur koha e duhur që edhe Shqipëria të zinte vendin e saj të nderit midis simotrave ballkanike, me bregdetin e saj të…

Shqipria surpriza e Mesdheut,turizmi malor shqiptar

  Një shekull më parë shkrimtarja britanike e famshme, Edit Durham, ra në dashuri me këtë vend malor. Ajo shkroi edhe një libër në vitin 1909. Më në fund Shqipëria mund të krenohet edhe me turizmin malor, me ato zona…

Gjermanët, zbarkojnë në Igumenicë,ndërsa pushimet i kalojnë në Shqipëri…

Mediat greke në panik,mesa duket kriza ekonomike që po kalon vendi, ka ndryshuar preferencat e tyre”, shkruan gazeta “Katopsi – Κάτοψη”. “Turistët gjermanë, “pushtojnë” Shqipërinë dhe i kthejnë shpinën Greqisë”, janë disa nga titujt kryesorë të këtyre mediave Kohët e…

Turistët mes bukurive natyrore të Thethit

Turistë perveq tjerash, janë njohur edhe me pasuritë natyrore, florën dhe faunën e pasur që ka kjo zonë dhe me pikat më atraktive qe ka Thethi. Alpet shqiptare dhe bukuritë natyrore që të ofron zona e Thethit, dhe gjatë këtyre…

Shpella Bukuroshja e fjetur,që gjendet nën malet e Alpeve Shqiptare

Fshati Radac në komunën e Pejës është njëri ndër fshatrat me pamje më të bukura në Kosovë,aty gjendet shpella magjike e njohur… E pikërisht atje në malet e ‘Alpeve Shqiptare’, nën to ekziston një atraksion shumë interesant. Aty gjendet shpella…

Shkoni për pushime në Shqipëri, është si parajsë. Skeni çfarë doni në Greqi/ Prestigjiozia “Guardian”

 “The Guardian” shkruan për pushuesit britanikë se në Shqipëri do të festojnë si në parajsë.Mediat britanike vijojnë të sugjerojnë Shqipërinë në vend të Greqisë për pushimet verore. Vija bregdetare shqiptare, kryesisht jugu i saj, po tërheq vëmendje të madhe në…

Paralajmëron Mbretria e Bashkuar: Mos shkoni për pushime në Greqi!

 Sigurisht, ndoshta deri tani keni vendosur se ku do t’i kaloni pushimet.Vera gati ka ardhur edhe zyrtarisht, që do të thotë se të gjithë po mendojnë për pushime. Por, para se të rezervoni diçka, ndoshta është mirë të njoftoheni rreth…

Kështjella e Gjirokastrës gati për të pritur turistët

Punonjësit e mirëmbajtjes në Gjirokastër kanë nisur punën për kujdesin dhe pastrimin e monumenteve të kulturës për sezonin e ri turistik. Gjatë ditës së sotme ata po pastrojnë mjediset e brendshme të kalasë, që në këtë sezon të ri do…

Blogerja nga Zelanda e Re jep shumë arsye pse duhet vizituar Shqipëria

Në vazhdën e shkrimeve të mira për Shqipërinë, sidomos për turizmin, një shkrim të këtij lloji ia ka kushtuar këtij vendi një blogere nga Zelanda e Re. Ajo që ka shumë ndjekës në rrjetet sociale, u ka bërë thirrje atyre…

Page 1 of 20