Category: Uncategorized

Si u braktis Apolonia, qyteti antik me 60 000 banorë

      Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike.Është themeluar rreth fillimit të shek të IV…

A ka ilaq që e sheron Akademinë e shkencave dhe arteve të Kosovës

Nga: Hajriz Meleqi Që në fillim kërkoj falje për një numër të akademikëve meritor që ka kjo akademi, por që angazhimi i tyre ka munguar nga se u ka munguar një udhëheqës çfarë duhet të ishte. Në krye të Akadamisë…

Ambasada e SHBA-së, “shuplakë” të fortë opozitës në Shqipëri

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri i ka dhënë “shuplakë” të fortë opozitës së këtij vendi, kur deklaron se Qeveria dhe Parlamenti aktual i Shqipërisë janë legjitimë dhe të njohura ndërkombëtarisht. Në mesditën e së premtes, kur kishin mbetur edhe 24…

Jozef DioGuardi: Maqedonia pa shqiptarët falimenton

Kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane dhe ish-kongresisti Joe DioGuardi në një intervistë për Iliria News Agency fokuset për zhvillimet aktuale në Maqedoni dhe çështjen shqiptare. Ai thotë se pas zgjedhjeve të reja në Kongresin Amerikan, shqiptarët kanë miq…

Historiani Aleksandre Lambert: Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan?

Si dhe pse i’u ndërrua emri gadishullit tonë, nga Ilirian në Ballkan? 2 weeks ago Duke qenë profesor dhe njohës i mirë i gjuhëve shqipe, latine dhe greke në Universitetin e Kalabrisë, ai zbuloi se në Iliadën e Homerit dhe…

Forca e Sigurisë së Kosovës është bërë me 44 automjete të reja të llojit “Wolf”. Gjermania ia dhuron FSK-së 44 automjete

Forca e Sigurisë së Kosovës është bërë me 44 automjete të reja të llojit “Wolf”. Ato bashkë me 77 komplete me vegla ua dhuroi si donacion kontigjenti i KFOR-it gjerman.1.6 milionë euro është vlera e këtij donacioni, përderisa pranimi i…

Nusja kosovare në mediet ndërkombëtare, The Times e zgjedhë foto të ditës

Gazeta prestigjioze “The Times”, sot, ka publikuar disa fotografi të zgjedhura si fotografi të ditës. Në mesin e fotografive të zgjedhura është edhe fotografia e fotografit, Armend Nimani, shkruan KultPlus. Në këtë fotografi shihet një nuse kosovare e cila është…

Shqiptaret 300 vjet ne Ukraine …

Flasin toskërishten e vjetër, ruajnë kostumet popullore qindravjeçare, festojnë Shën Gjergjin në kujtim të Gjergj Kastriotit.. Si kanë mbijetuar në tre shekujt e fundit 5.000 shqiptarët e Ukrainës? Ja një histori që nuk duhet harruar. Pak histori Disa burime thonë…

Rrefim i rralle i nje britaniku : “Si ndahen shqiptarët dhe pse edhe të ndarë janë të bashkuar?”

John Foster Fraser, në librin “Pictures from the Balkans”, duke dhënë atmosferën historike nga udhëtimi ndërmjet viteve 1800-1900, thotë se shqiptarët mund të ndahen si skocezët: malësitë e veriut banohen prej fiseve, e në ultësirat më pjellore të jugut sistemi…

Heroi yne kombetar qe kurr nuk pushoi se luftuari per At’dhe – Tahir Sinani

Ushtria Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Brigada 112 “Sherif Januzi- Enver Ramadani” i ka dhenë Lëvdatë ushtarit që luftoi në Luginë te cilit uniforma e UCPMB-së ja dha emrin Tahir Presheva   Një emër lavdie e krenarie që nëpër…

Page 1 of 8