Category: Uncategorized

“Kulmi i Serbisë” Gazetari serb keqpërdor vizitën turistike, bën artikull fyes për shqiptarët, në Majën e Gjeravicës

Gazetari ynë në krye të Gjeravicës për herë të parë që nga agresioni i NATO-s. Rrugët që terroristët kishin kaluar u bënë shtigje turistike, shkruan Novosti në artikullin në fjalë. “Novosti në kulmin e Serbisë”, foto në të cilën shfaqet…

Ja cka thoshte Aristoteli per Iliret

Deri diku të panjohur të Pellazgve Ilirisë dhe pasurive të mëdha të saj sipas njeriut boterore ne lashtesi Aristoteli. Aristoteli (384 322 p.e .s) ishte filozof, mendimtar dhe shkencëtar i shquar i antikitetit. Konsiderohet gjeniu më i madh intelektual i…

Shqiponja me dy koka, simboli ynë është më i lashti në botë

Ka patur shumë hamëndsime, sidomos për qënien e dy kokave të drejtuara në anë të kundërta, përmendja e të cilëve do të hante shumë vend e kohë, dhe mendoj se janë të bazuara thjesht në ngjarjet historike dhe simbolin e…

Urdhrin për vrasjen e fëmijëve serb në Pejë më 1998,të rastit ”Panda” ,e kishte dhënë Rade Markoviç,kreu i shërbimit të Sigurimit Shtetërorë…

Si t’u shpjegohet prindërve të atyre fëmijëve se djemtë e tyre janë sakrifikuar për t’u arsyetuar aksioni i Sigurimit Shtetërorë. Nga ana tjetër, ne si shtet duhet të pastrohemi nga hijet e së kaluarës dhe të zbardhim të gjitha krimet,…

John Alite po viziton Kosovën bashkë me dy djemtë e tij/Do formoja ushtrinë time me shqiptarë…

John Alite, shqiptari me origjinë nga Gjirokastra, i lindur dhe i rritur në Queens të NYC, nga i biri i një taksisti, tek i besuari i John Gotti, bossit të organizatës mafioze më të famshme në botë, nuk e vuajti…

HISTORIA E “MAQEDONISË VERIORE” NJËLLOJ SI HISTORIA E “EPIRIT TË VERIUT”!

AS MAQEDONASIT E AS EPIROTËT, NUK KANË QENË HISTORIKISHT GREKË E AS NUK JANË. POR… Për Maqedoninë, Straboni na rrëfen se “ajo quhej dikur Emathia”, një tjetër emër interesant, sepse “e madhe” në shqip do të thotë “the great”[ang.]. Por,…

Ja kush e vrau Avni Rrustemin, Luigj Gurakuqin, Bajram Currin, Zija Dibrën etj…

Alkibijad Bebi u vra ne sallen e gjyqit nga nje spiun serb nga Kosova, Zijah Vushtria, i cili me vone u lirua me nderhyrjen e autoriteteve te Beogradit…  Më 14 tetor të vitit 1927, ndersa po dilte nga një restorant…

Hasan Prishtina: Afrimi i Shqipërisë me Greqinë kalon nga Çamëria..

Artikullin, të cilin e shihni në foto dhe që po jua paraqes në tekstin e mëposhtëm, e ka shkruar patrioti i madh Hasan Prishtina. Çështja e shqiptarëve të Çamërisë është trajtuar kurdoherë me vëmendjen dhe interesin e duhur nga patriotët…

Zoti i zjarrit, me Plis, Monedha e Vulcanit!!

Fjala vullkan rrjedh nga emri i Vulcanit, një ishuj në ishujt e Eolisë të Italisë, emri i të cilit rrjedh nga Vulcani. VULCANI në Detin Tirren në veri të Sicilisë me eret Aeolus. Archipelago vullkanike në Detin Tirren në veri…

– Valle, veshje, tradita të ngjashme me shqipëtarët (Gjurmë Ilire në Pamir)…

“Atlantida’ te reja pellazgo ilire po dalin mbi siperfaqe. Nje filozof kish thene: “Nese kujtesa shtypet me force nga jashte, rikthimi i kesaj kujtese nodh kurdoherë, vetëm se me rrembyeshem”. Mbase e njejta gje po ndodh edhe me shqiptaret; qyteterimi…

Page 2 of 8