Category: Uncategorized

KUVENDI MIRATOI PROJEKTLIGJIN PËR MËSIMDHËNËSIT E VITEVE TË ‘90-TA…

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyçi, e ka quajtur këtë projektligj të një rëndësie të veçantë. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për Statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor…

Një nga Firmëtarët e Pavarësisë së Shqipërisë është Nuri Sojliu…

Ai u lind dhe u rrit në një familje me tradita brez pas brezi patriotike, si nga ana e të atit, ashtu dhe nga ana e së ëmës. Nuriu u rrit së bashku me vëllezërit e tij, Abdullah, Ibrahim, dhe…

Historia prekëse e motrave shqiptare me mjekun amerikan : (Dy pula dhe gjashtë vezë)…

Motrat kishin sjellë me vete dy pula dhe gjashtë vezë për t’ia dhënë mjekut amerikan si shpërblim për vizitën dhe për ilaçin.Në qytet gjendja ishte tragjike. Në fshat ishte pak më ndryshe Këto dy motra të varfra kishin ecur 40…

“Kur jam kânë nji vakt i ri “- Grupi gjerman që këndoi këngën shqip…

Grupi i përbërë prej gjermanëve e këndojnë këngën “Kur jam kan një vakt i ri” me një theks më ndryshe nga që jemi mësuar ta ndëgjojmë. ​Grupi Super 700, të themeluar në vitin 2003 nga kitaristi Ibadet Ramadani dhe Michael…

Cilat janë 5 femrat që ndryshuan botën , në mesin e tyre shqiptarja e njohur.

Ato njihen si 5 femrat që ndryshuan historinë e botës. “Lufta” për të drejtat e grave filloi në vitin 1872, për te ndaluar diskriminimin gjinor. Susan B. Anthony u përpoq për të drejtën e votës për Zgjedhjet Presidenciale. Edhe pse…

Shprehjet e Mit’hat Frashërit për shqiptarët

Mit’hat Frashëri i ka renditur disa konkluzione për shqiptarët, që sot duket se tingëllojnë e janë më aktuale se dikur. Ja çfarë thoshte Mit’hat Frashëri për shqiptarët e politikë-bërjen: 1- Shqiptari prej natyre është kotësidashës, plot vanitet dhe egoizëm. Nuk…

Abdyl Frashëri “Epiri është dhe do mbetet shqiptarë”

Epiri është dhe do mbetet shqiptar Zotëri Redaktor! Me habi pamë se gazeta e rëndësishme “Republique Française”, e cila në polemikën e saj të zakonshme kurrë nuk devijon nga rregullat e modestisë, botoi disa pjesë të shkëputura nga Memorandumi i…

Londinezja që vizitoi Shqiprinë (FOTO)

Lottie Gross – “instagramerja” që kishte kaluar pushimet në Evropë , posaqërisht në Shqipëri. Me një buxhet të majmë, ajo kaloi dy javë në Shqipëri duke dokumentuar për bukuritë e rralla që ka dhe, vendi që ka mahnitur atë, transmeton…

“Spiegel Online” turistëve gjermanë : “Merrni hartën dhe udhëtoni drejt juglindjes, në Shqipëri, në Tiranë”

“Merrni hartën dhe udhëtoni drejt juglindjes; në Shqipëri, në Tiranë”- Kështu u drejtohet turistëve gjermanë, “Spiegel Online”. Me anë të një statusi rrjetin social Facebook, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka publikuar një artikull të revistës “Spiegel Online”…

Dora d’Istria, princesha e dinastisë shqiptare Gjika e prejardhur nga Përmeti, që shkëlqeu në Rumani!

Më 17 nëntor 1888 ditën e shtunë në ora 6 e mbrëmjes në rruga Leonardo Da Vinçi nr: 10 (Villa Istriana) – Firence, vdes parakohe princesha Dora d’Istria në moshën 60-vjeçare pas një sëmundje që e bënte të vuante prej…

Page 3 of 8