Category: Uncategorized

Vasil KOÇI Llupu, shqiptari që u bë mbreti i Moldavisë dhe sundoi për 19 vite…

Vasili lindi në vitin 1595, duke qenë një nga 8 fëmijët e Nikollë Koçit.Pas vdekjes së të atit, familja u vendos në Moldavi, ku nisi rrugëtimin ”ujku” shqiptar.Filozofi dhe historiani Dimitrie Cantemir, që jetoi gjatë viteve 1673 – 1723, e…

Këshilltare e Presidentes së Kroacis nga Kosova.

  Unë jam Gentiana Fana,kam lindur në Drenas, në Kosovë dhe kur isha një vjeçe e gjysmë emigrova me familjen në Kroaci, saktësisht në Zagreb ku ende jetojmë. Fillimi në karrierën time ka qenë në Fakultetin e Shkencave Politike ku…

Pas arrestimit te Gjuriqit ,Dëgjohen krisma armësh dhe sirena:Eskalon situata në Veri…

Ndërsa Policia e Kosovës pas arrestimit të Gjuriqit po e sjellë atë në Prishtinë. Policia e Kosovës ka arrestuar shefin e së ashtuquajturës Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, pasi hyri ilegalisht në Veri. Gazeta Express ka siguruar pamje nga arrestimi…

Historia e Migrimit te Shqiptarve ne Amerike

Valët më të fuqishme të emigracionit u përkasin viteve 1904-1905 dhe 1909-1912, vite këto të karakterizuara nga tensione të forta politike të krijuara nga ngjarje që sollën shpalljen e pavarësisë.Një pjesë tjetër regjistroheshin si grekë për shkak të lidhjeve fetare…

Çështja e shqiptarëve ortodoks në Maqedoni

Në historinë tonë kombëtare Kongresi i Manastirit shënon një triumf për gjuhën shqipe,Roli i familjes Qiriazi për Kongresin e Manastirit ishte dhe do mbetet i pamohueshëm,Është e dhimbëshme se si familjet e mëdha shqiptare të ritit ortodoks janë asimiluar.Vëllëzerit tanë…

Duhet të dijm që Sardenja është shtepia e këngës së vjetër polifonike,Shqiptarët duhet të punojnë më shumë, sepse me ato studime do ia zbulonim vetës origjinën e mohuar pellazge.

Pra, thuhet se Sardenja (Sardinia ) është populluar në kohen e Palelitikut dhe Mezolitikut me ardhacakët nga gadishujt Italian dhe ai Iberik ; shikoni ju lutem , në studimet italiane thuhet: nga disa popullata,ajo e Regjionit Etrusk (Toskana, present-day Tuscany),…

Gjurmë shqiptare në Venecia të Italis,(FOTO)

Ky udhëtim në historinë e shqiptarëve që migruan mbas vdekjes së Skënderbeut në Venedik për t’iu mos nënshtruar pushtuesit Otoman, përkoi më 6 majin datëlindjen e heroit tonë Gjergj Kastriot Skënderbeut, shkruan KultPlus. Në 6-7 maj 2017 grupi i shqiptarëve…

Parga Çamëri

Parga Çamëri, vërehen qytetarët Arvanitas me Fustanela Marrë nga Erlet Shaqe

DIALEKTI I GEGËRISHTES – SHTRIRJA DHE VEÇORITË E SAJ

E përgatiti Prof. Zymer Mehani Dialekti gegë ose gegërishtja (Geg. gegnisht) është njëri nga dy dialektet e gjuhës shqipe, që flitet nga shqiptarët gegë në veri të Shqipërisë, në Kosovë, në Maqedoni, në Turqi si dhe në Serbi dhe Mal të…

SHQIPTARËT DUHET TË DINË KUSH KANË QENË

  Nga Sami Frashëri “SHQIPËRIA, Ç’KA QENË?” Që të mund të pohosh se je dikushi, në radhë të parë duhet ti vetë të dish kush je. Për ne shqiptarët është një fatkeqësie madhe që, jo vetëm një shumicë e jona,…

Page 5 of 8