Category: Uncategorized

Louis Arnaud: Filipi, Aleksandri dhe Aristoteli ishin shqiptarë

Shqiptarët që lexojnë Shekspirin – njoh nja katër a pesë -, prej disa javësh e kanë patur të pamundur për të mos sjellë e risjellë në mendje monologun e famshëm të Hamletit To be or not to be, that is…

FLAMURI KUQ E ZI VALON MBI NJU JORK, FAMILJA DIBRANE RUSI E VENDOSI MBI NDËRTESËN E TYRE (FOTO)

Familja Rusi e vendosi Flamurin Kuq e Zi , dje në nderim të Ditës së Flamurit kuq e zi, në çatinë ndërtesës së tyre, e cila ndodhet në një nga segmenetet e rrugës më të rëndësishme në qytetin e Brooklynit,…

Ndërron jetë në SHBA veprimtari që kërkonte bashkimin e Shqiptarëve nga Malësia deri në Çamëri

Ka ndërruar jetë në SHBA veprimtari i njohur amerikan, Agim Boba. Ai ishte anëtar i Akademisë Shqiptaro Amerikane, kurse gjatë gjithë jetës angazhohej për bashkimin e tokave shqiptare nga Malësia (Mal i Zi) deri në Çamëri, transmeton Gazeta Lajm. “Është…

1914: Malësorë të mobilizuar në mbrojtje të Shqipërisë së Jugut nga gjenocidi grek

Më 24 shkurt 1919, kryeministri grek Elefterios Venizellos, pranoi botërisht se ushtria e tij kishte vrarë në tokat tona 15.000 shqiptarë civilë të pafajshëm, shifër e cila në realitet mendohet të jetë rreth 50.000. Fotografia që shihni më lart, është…

Protesta e 1915-s në Shqipëri për Kosovën dhe Çamërinë [foto]

Çamëria, Kosova, janë dy parulla që protestuesit shqiptarë mbanin në duar, në protestën antiserbe në vitin 1915. Kjo fotografi domethënëse, na dëshmon se shqiptarët nuk i kanë harruar asnjëherë trojet e tyre të aneksuara, Kosovën e Çamërinë. Ndonëse Shqipëria në…

Kush e tha që “Në epoka të ndryshme shqiptarët kanë “pushtuar” Greqinë kontinentale dhe Peleponezin…”

Shoseul Gonfier (1752-1817) shkrimtar dhe diplomat francez, ambasador në Stamboll (1784), ministër shtetit, drejtor i Akademisë së Arteve të Bukukura, kont dhe kalorës i Legjionit të Nderit. Botoi veprën “Udhëtimi piktoresk në Greqi” në tri vëllime. Në veprën “La Greece…

Mid’hat Frashëri: Shqipëria e sotme është Iliria e vjetër dhe Epiri i Greqisë

Qysh nga ardhja e turqve në Europë, Epirika qenë konsideruar si një pjesë e Greqisë aop e Shqipërisë? Tek një autor me origjinë greke Teodore Spandugino Cantacuscuino, në një histori mbi origjinën e Turqisë, ne lexojmë pjesët e mëposhtme: “Perandori…

Si mendoj që mund të bashkohet Kosova me Shqipërinë:Sir Noel Malcolm

  Fillova të udhëtoj shumë qëkur isha student. Ndërsa sa i përket shqipes, është pak e vështirë në disa pjesë dhe më e thjeshtë në të tjera. Por, më pëlqen ndjesia e kësaj gjuhe, ka fraza dhe idioma të bukura.Karriera…

I hedhin helm në verë, at Nikolla Marku: Si më shpëtoi perëndia

I hedhin helm në verë, at Nikolla Marku: Si më shpëtoi perëndia Tentativë për të helmuar at Nikolla Markun në Elbasan. Lajmi i bujshëm konfirmohet nga vetë at Nikolla i cili u shpreh se “perëndia e shpëtoi për mrekulli dhe…

Ne pasardhesit e Ismail Qemalit

                      Stërnipi i Plakut të Vlorës tregon historinë e familjes së tij të famshme. E shkuara e hershme dhe e djeshmja e pasardhësve të themeluesit të shtetit modern shqiptar. Persekutimi…

Page 7 of 8